article banner
Makaleler

Grant Thornton Türkiye yönetiminde bayrak değişimi

30 yılı aşkın varlığı ile bağımsız denetim, vergi, muhasebe ve danışmanlık alanlarında Türk iş dünyasına hizmet veren Grant Thornton Türkiye’nin Vergi ve Muhasebe Hizmetleri Başkanı Emin Taylan, bayrağı Nazım Hikmet’ten devralarak yeni dönem İcra Kurulu Başkanı ve Yönetici Ortak olmuştur.

1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat/Maliye Bölümünden mezun olduktan sonra Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nde iş yaşamına başlayan Taylan, Çukurova Üniversitesi Maliye Bölümü’nde asistan olarak çalışmasının ardından, ABD’de Michigan State Üniversitesi bünyesinde yabancı dil eğitimi almıştır. Türkiye’ye dönüşünde, Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu’nun açtığı sınavı kazanarak, 1981-1987 yılları arasında Hesap Uzman Muavini ve Hesap Uzmanı Olarak görev yapmıştır. Maliye Bakanlığı’ndaki görevi esnasında, 1985 yılında Japon Vergi Sistemi hakkında düzenlenen 4 aylık bir seminere davet edilmiş ve bu seminerde Türkiye’yi temsil etmiştir.

1987 yılının sonunda istifa ederek Bakanlıktan ayrılan Emin Taylan, 2000 yılının sonuna kadar Türkiye’nin önde gelen müteahhitlik gruplarından STFA bünyesindeki enerji ve telekomünikasyon şirketinde Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük, İcra Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı, Yönetim Kurulu Üyeliği gibi birçok görev üstlenmiş olup, gruptan ayrıldıktan sonra Yeminli Mali Müşavirlik yapmaya başlamıştır. 2001 yılından 2009 yılına kadar Grant Thornton Türkiye’nin Ankara ofisinde ortak olarak çalışan Taylan, 2009 yılında İstanbul’a gelerek çalışmalarını İstanbul’da da sürdürmüştür. 2015 yılından bu yana Vergi Hizmetleri ve Muhasebe Hizmetleri Başkanlığı Görevini üstlenen Emin Taylan, 2018 Temmuz ayında Grant Thornton Türkiye İcra Kurulu Başkanı ve Yönetici Ortak görevine seçilmiştir. 2000-2002 yılları arasında T.C Merkez Bankası Denetim Kurulu üyeliği görevini de üstlenen ve mesleki yaşamı boyunca birçok panel ve seminerde konuşmacı olarak yer alan Taylan’ın ekonomi dergilerinde ve gazetelerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.