Grant Thornton Haber Bülteni - 15. Sayı

2015’in ilk sayısı ile birlikte sizlere tekrar ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2015 ortasında gerçekleştirilecek olan milletvekili genel seçimleri dolayısı ile ekonomik dinamikler bekleyiş modunu devam ettirecek gibi görünüyor. Sağlıklı bir seçim süreci ve ardından istikrarlı büyüyen bir ekonomi diliyoruz.
Diğer taraftan, bu yeni sayıyı baskıya hazırlarken ekonominin gündeminde Rusya vardı. Tüm dünya Rusya’ya kitlenmiş durumda. Ukrayna ile yaşanan politik kriz, ekonomik yaptırımları ve petrol fiyatlarında yaşanan düşüş Rusya ekonomisini zora soktu. Gelişmeleri takip ederken Rusya ile olan ekonomik bağlarımızı da unutmamak gerekiyor. Gerek ithalatlarımız, gerek Rusya
kaynaklı turizm gelirlerimiz ve gerekse bölgede iş yapan þirketlerimizin ekonomik durumu açısından bekleyişimiz devam ediyor. En kısa zamanda hem Rusya hem de tüm bölge ülkeleri için normalleşme umuyoruz.
Bu sayımızda yine kapsamlı bir içerikle karşınızdayız. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Sayın İbrahim Çağlar dergimize konuk oldu ve 2014 değerlendirmeleri ile 2015 beklentilerini bizlerle paylaştı. Bu sayımızda ayrıca, Kamu Gözetim Kurulu’nun Türkiye Muhasebe Standartlarına uygulamayı tercih etmeyen şirketler de yapılacak raporlama konusuna ilişkin yayımladığı Kurul
Kararı Taslağı, 2015 yılında tutulacak fiziki ve elektronik defterler ve tasdik zamanları, halka açık şirketlerde hakim ortağın ortaklıktan çıkarma ve azınlıkta kalan ortağın satma haklarına ilişkin esaslar, 01.01.2014 tarihinden itibaren uygulanması gereken yeni Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ve önemli değişiklikler ile yeni Global Gelir Standardı’nın inşaat sektörü için anlamı üzerine deðerlendirmelerimizi bulabilirsiniz.

 

İçindekiler

1-İbrahim Çağlar röportajı Kamu Gözetim Kurulu’nun TMS uygulamayı tercih
etmeyen şirketlerde yapılacak raporlama konusuna ilişkin yayımladığı Kurul Kararı Taslağı
5-2015 yılında tutulacak fiziki ve elektronik defterler
ve tasdik zamanları
7-Halka açık şirketlerde hakim ortağın ortaklıktan
çıkarma ve azınlıkta kalan ortağınn satma haklarına
ilişkin esaslar
11-01.01.2014 tarihinden itibaren uygulanması gereken
yeni Uluslararası Finansal Raporlama Standartları
(UFRS) ve önemli değişiklikler
15-Yeni Global Gelir Standardı’nın inşaat sektörü için
anlamı
21-2014 yılı son çeyrek eğitim takvimi
tamamlandı

 

15. Sayı Grant Thornton Haber Bülteni - 15. Sayı