Bağımsız denetim, vergi ve danışmanlık şirketi Grant Thornton Türkiye, İstanbul’un 2020 Yaz Olimpiyatları’na adaylığından yola çıkarak C seviye yöneticilerin katılımı ile bir araştırma yaptırdı. 7 Eylül Cumartesi günü Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te açıklanacak olan sonuç tüm aday ülkeler tarafından heyecanla bekleniyor. İstanbul bu maratonda Madrid ve Tokyo ile yarışıyor. Araştırma sonuçları, İstanbul’un adaylığı konusunda yöneticilerin beklenti ve düşüncelerine ışık tutuyor.

%68: İstanbul ‘olimpiyat şehri’ ünvanını alır

Grant Thornton’un araştırmasının sonuçlarına göre, İstanbul’un Madrid ve Tokyo’yu geride bırakarak olimpiyat şehri olacağını düşünenlerin oranı %68. Bu grubun %34’ü ‘kesinlikle alır’; diğer %34’ü ise ‘alabilir’ şeklinde görüşünü ifade ediyor. %10’luk bir kesim ‘kesinlikle alamaz’ derken, %6 ‘alamayabilir’ ve %16 ‘emin değilim’ şeklinde görüşünü ifade ediyor.

İstanbul, 2020 olimpiyat şehri adaylığında, Madrid ve Tokyo'yu eleyerek olimpiyat şehri olarak seçilecek mi ?

Kesinlikle evet

Evet, olabilir

Emin değilim

Olmayabilir

Kesinlikle hayır

%34,00

%34,00

%16,00

%6,00

%10,00

İstanbul’un olimpiyat şehri olma arzusu yeni değil

2020 adaylığının aslında İstanbul’un 5. adaylığı olduğunu belirten Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit; ‘İstanbul, bundan önce de 2000, 2004, 2008 ve 2012 olimpiyatları için aday olmuş bir şehir. Gerek dünyanın en eski şehirlerinden biri olması ve gerek coğrafi konumu itibari ile, dünyanın en eski spor organizasyonuna ev sahipliği yapabilecek en uygun adaylardan biri İstanbul’dur’ şeklinde görüşünü ifade etti.

Altyapı konusunda tereddütler var

İstanbul, devasa olimpiyat organizasyonu için yeterli altyapıya ‘kesinlikle sahip’ diyenler katılımcıların %16’sı. ‘Kısmen sahip’ olduğu görüşündekiler ise %36’lık bir kesim. Negatiflerin oranı ise toplamda %48.

İstanbul, olimpiyat oyunları için yeterli altyapıya sahip midir?

Kesinlikle evet

Kısmen

Emin değilim

Sahip değil

Kesinlikle hayır

%16,00

%36,00

%14,00

%14,00

%20,00

Bu sonucu değerlendiren Aykut Halit, olimpiyat şehirlerinin hemen hepsinin, olimpiyat adaylıkları kesinleştikten sonra ciddi altyapı hazırlıkları içine girdiğini belirterek, olimpiyat şehri olmanın cazibeleri yanında ciddi bir ekonomik yükü de beraberinde getireceğini ifade etti. Örneğin Yunanistan’ın olimpiyat için yapılan harcamalarla ilgili olarak sıkıntı içine girdiğini ve İngiltere’de öngörülen bütçenin çok üzerine çıkılmasının görüş farklılıkları doğurduğunu; İstanbul’un da, yarışı kazanması durumunda titizlikle hesaplanması gereken bir süreç içine girebileceğini ifade etti. Ayrıca, yapılacak kalıcı tesislerin sonradan atıl duruma düşmemesi için ülkedeki spor bilincinin yaygınlaştırılmasının bir diğer önemli konu olduğuna dikkat çekti.

%80, İstanbul’un olimpiyat şehri olmasını istiyor

Katılımcıların %80’i, İstanbul’un olimpiyat şehri olmasını çok istediğini belirtirken, %4’ü ‘kesinlikle istemiyorum’ cevabını veriyor.

İstanbul'un olimpiyat şehri olarak seçilmesini istiyor musunuz?

Kesinlikle evet

Evet, olabilir

Kesinlikle hayır

%80,00

%16,00

%4,00

En büyük fayda turizmde sağlanır

Katılımcılara göre, İstanbul’un olimpiyat şehri olmasında en büyük fayda turizm alanında sağlanacak. Böyle düşünen grubun oranı %82. %54’lük bir grup ise yabancı sermaye girişinin artacağını belirtirken; %50 yeniden yapılanma ve %36 yeni iş imkanları konusunda faydası olacağını savunuyor. Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit, ‘Büyük spor organizasyonlarına ev sahipliği yapacak olmanın bir sonucu olarak yapılacak harcamaların, etkinlik esnası ve sonrasında bilet, sponsorluk, reklam gibi gelirlerin yanı sıra ev sahibi ülke ve şehre sunduğu tanıtım imkanı dolayısı ile eşsiz bir turizm ve yatırım olanağı yaratacağını ifade ediyor.

İstanbul olimpiyat şehri olarak seçilecek olursa, aşağıdaki alanlardan hangisinde en çok fayda sağlanır ? (Cevaplar çok seçenekli olabilir)

Turizm

Yeni iş imkanları

Yabancı sermaye girişi

Yeniden yapılanma

Güvenlik

Diğer

Fikrim yok

%82,00

%36,00

%54,00

%50,00

%32,00

%2,00

%4,00

Katılımcılar

Araştırma, farklı sektör ve büyüklükteki şirketlerde görev yapmakta olan 50 C seviye yönetici ile ve telefon görüşmeleri aracılığı ile gerçekleştirilmiştir.

Daha fazla bilgi için:

Hilal Baltacı

Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü

Tel: 0212 373 00 00 / 122 – 0530 979 66 55

E-mail: hilal.baltaci@gtturkey.com


Grant Thornton Türkiye hakkında:

Grant Thornton Türkiye, 100’ün üzerinde ülkede, 30.000’i aşkın personeli ile denetim, vergi ve özel danışmanlık hizmetleri sunan Grant Thornton International’ın Türkiye ofisi olup, kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren, farklı büyüklükte birçok müşteriye hizmet vermektedir. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Grant Thornton Türkiye, Ankara, ve Bursa'da bulunan ofislerinde faaliyet göstermektedir.