article banner
Makaleler

Wayfair Kararı

ABD Yüksek Mahkemesi’nden E-Ticaret Şirketlerini Üzen Karar

ABD Yüksek Mahkemesi’nin aldığı karar sonucu artık internet üzerinden yapılan alışverişlerden satış vergisi toplanabilecek. 21 Haziran 2018 tarihinde Güney Dakota Eyaleti’nin Wayfair isimli e-ticaret firmasına karşı açtığı davada, artık eyaletin yetki sınırları içinde bir şirketin fiziksel varlığı bulunmasa da, o eyalete herhangi bir satış yapıyor ise, firmayı vergi toplamak zorunda bırakacak bir karar alındı. 
Bu karar ile, 1992’de Quill isimli firma ile Kuzey Dakota Eyaleti’nin karşılaştığı davada, ABD Yüksek Mahkemesi’nin, şirketin fiziksel varlığı bulunma zorunluluğu ile ilgili verdiği karar bozulmuş oldu. Yani artık internette yapılan alışverişlerden yerel yönetim ve eyaletler satış vergisi tahsil edebilecekler. 

Önceki karar ile internet üzerinden satış yaparak vergiden muaf olmuş birçok firma yeni karar ile satış vergisi mükellefiyeti kapsamına girmiş oldu. E-ticaretteki satış vergisi alınmaması probleminin haksız rekabete sebebiyet verdiğini dile getiren lokal şirketler tarafından ise bu karar memnuniyetle karşılandı. Giderek rekabet etmekte zorlanan bu geleneksel firmalar için artık rekabete daha eşitleyici bir düzenleyici karar getirilmiş oldu.

ABD eyalet ve yerel yönetimleri için ise bu kararın anlamı yeni vergi kaynağı yaratılmış olmasıdır. Bu yeni durumla, ABD’de fiziksel varlıkları bulunmayan e-ticaret siteleri, herhangi bir vergisel yaptırımla karşılaşmamak için, satışlarının takibini yapacak ve ödenecek satış vergisini hesaplayacak bir sistem edinmeleri ve satışlarını kontrol etmeleri, altyapılarını buna göre hazırlamaları gerekmektedir.

ABD’deki vergi düzenlemelerine göre, daha küçük çaplı işletmeleri, firmaları, daha az miktarda satış yapanları vergiden muaf tutmak için bazı önlemler de alınmıştır. Güney Dakota Eyaleti’nde yapılan satışlardan elde edilen brüt geliri 100,000 doları aşmayanlar veya 200’den az farklı satış işlemi yapanlar bu vergiden muaf tutulacaklar.

ABD’de birçok eyalette Güney Dakota Eyaleti’ne benzer nitelikte yasalar bulunmaktadır. Bu nitelikte yasalar bulunmayan eyaletlerde de bu veya buna benzer yasaların gelecekte uygulanmaya başlanması beklenmektedir.

Sonuç olarak ABD’ye satış yapan e – ticaret firmalarımızın  satış vergileri anlamında dikkat etmesi gereken önemli bir düzenleme yürürlüğe girmiştir.. Bu kapsamda e-ticaret firmalarımızın süreçte problemlerle karşılaşmamaları adına uyum gereksinimlerini gözden geçirmelerinde fayda görülmektedir. Dolaylı vergi yükümlülüklerini arttıran bu kararın, Güney Dakota Eyaleti’ndeki yeni vergi düzenlemeleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu kararın gelecekte bütün ABD eyaletlerine yapılan satışlarda uygulama alanı bulabileceği de sürpriz olmayacağı için mükelleflerimizin bu konuda dikkatli olmalarını ve gelecek planlamalarını bu çerçevede güncellemelerini önermekteyiz.

Detaylı bilgi için;

Fatih Güven

Kıdemli Müdür

Vergi Hizmetleri

fatih.güven@tr.gt.com