article banner
MAKALELER

Stresli Koşullarda Nakit Yönetimi

Kriz planınızın merkezine nakit yönetimi ve planlamayı koyun, esnek hareket edin ve gecikmeden değişime adapte olun

COVID-19 salgını, dünya genelinde işletmeleri derinden ve hızlı bir şekilde vurdu. Büyüklüğü, sektörü veya bölgesi ne olursa olsun, talep, arz ve verimlilikteki düşüş likiditeyi etkilemektedir ve çoğu şirket giderlerini karşılayabileceğinden endişe duymaktadır. Durum hızla değişiyor ve işletmelerin çevik olması gerekiyor. Halihazırda pek çok işletme yaratıcılığını ve hızlı tepki verme yeteneklerini gösterdi.

Ülkeler pandemiyi ele almada farklı yaklaşımlar sergilerken, işletmelerle çalışmalarda stres ve belirsizlik ortamlarında nakit akım yönetiminin kriz planlamasında ön planda yer alması gerektiğini görüyoruz.

Kısa ve orta vadedeki nakit akışını tahmin ederek başlayın

Sürekli değerlendirme ve uyarlayabilme Kısa Vadeli Nakit Akışı (KVNA) tahminleri ile mümkün olmaktadır. Şimdi yapılan tahminler, finans ekibinin ve yönetimin önümüzdeki günler, haftalar ve aylar boyunca likidite yönetimine her zamankinden daha fazla yardımcı olabilir. Bu yaklaşım, sıkıntılı noktaları ve nakit eksikliklerini tespit etmeyi ve doğru operasyonel kararlar almayı sağlar.    

KVNA tahmini, nakit kontrolü için hangi iyileştirmeleri yapabileceğinizi belirlemenize yardımcı olur ve
ekonomik çerçeveyi çizerek hangi önlemlerin alınması gerektiği konusunda bilgi verir. Kısa vadeli tahminler, ayrıca erken uyarı panoları gibi diğer araçları geliştirmenize yardımcı olur ve doğru kararlar almada tetik noktaları belirleyerek eyleme geçmede yeterli zaman sağlar. Ayrıca senaryolarınıza katkıda bulunur ve ani talep düşüşlerinde hafifletici önlemleri almanıza yardımcı olur.

Çoğu şirket minimum 12 ila 14 hafta arasında bir tahmin beklentisi içindedir ancak KDV, kurumlar vergisi ve kira gibi önemli kalemleri kapsaması için çeyrek yıl olması tavsiye edilir.

Paydaşlarla iletişiminizde tahminleri kullanın

Tahminler, yatırımcılarınızla ve ortaklarla iletişiminizde vazgeçilmez bir araçtır. İşletmenizi finanse etmeyi düşünen bankalar, diğer tüm işletmeleri de aynı anda destekleyemez. Güvenilir finansal tahminlerle desteklenen net bir plana sahip olmak, tüm paydaşlara rahatlık sağlayacak ve gerekli finansmana erişim şansınızı artıracaktır.

Bir KVNA üretmek, bazıları için yeni bir zorluk olabilir ve işletmelerin normal zamanlarda aşina olduğundan farklı bir modelleme gerektirir. Haftalık tahminler, aylık bir modelde göz ardı edeceğiniz trendlere ve varyasyonlara ihtiyaç duyar ve hafta sonları nadiren ay sonlarıyla eşleşir, bu nedenle haftalık tahmininizi aylık tahmininizin aynı dönemi ile örtüştürmek giderek zorlaşacaktır.

Tahminlerden alınacak fayda ile bunlara verilen emek arasında her zaman bir denge vardır.
Haftalık projeksiyonlar en iyi öngörüyü sağlayacaktır.
Günlük tahminler, öngörüye katkıda bulunmaksızın çok fazla çalışma gerektirebilir. Ancak günlük likidite sizi endişelendiriyorsa, iki haftayı günlük bazda ek yapabilirsiniz. Bir şablon ve yöntem oluşturmak, yıl sonuna kadar ileriki haftalarda çalışmalarınızı geliştirmenizi sağlar.

İşletmede ne için nakit tutulacağını belirleyin

Tahminlerinizi sık sık gözden geçirip güncelleyerek, finansal risklerin nerede olduğunu görecek ve daha hızlı nakit yaratma fırsatlarını saptayacak bir konumda olmalısınız.

Etkin tahsilat yöntemleri belirlemek, tedarikçiler ve müşterilerle aktif iletişimde kalarak finans koşullarını ayarlamak, olumsuz etkiyi en aza indirmek için kritik öneme sahiptir. Online satışlar, stok yönetimi, dağıtım yöntemleri ve ihtiyaç sahibi kişilere güvenli bir şekilde hizmet vermek gibi önemli alanlarda hızlı kararlara ve uygulamalara ihtiyaç vardır. Açıkçası, kriz sırasında, süratle hareket etmek önemli ve gereklidir ancak, uygulamalarınızın orta ve uzun vadede nasıl bir etkisi yarattığını incelemek için zaman ayırın.

Yapabileceğiniz çeşitli eylemler olabilir: Müşterileriniz ve alacaklarınız söz konusu olduğunda, daha verimli faturalama ve tahsilat süreçlerini tanıtın. Ayrıca, bir indirim veya diğer kolayıklar sunarak müşterilerle erken veya peşin ödeme yapmaları için pazarlık da yapabilirsiniz.

Borçlarınızla ilgili olarak, mümkünse ev sahipleri ve bankalarla ödeme ertelemesi konusunda müzakere edin. Şu anda birçok hükümet işletmeleri proaktif olarak destekliyor ve vergi ödemelerinde tavizler veriyor.

İşletmeniz için hangi vergi avantajlarının mevcut olduğunu araştırmalı ve mevcut devlet hibe ve desteklerini incelemelisiniz.

Nakit akışını düzgün tutmak için direk ve dolaylı maliyetleri mümkün olduğunca düşürmeniz gerekir; böylece verimli ve kârlı bir seviyede devam edebilirsiniz.

İşletmede diğer alanlarında atıl kalan parayı sermaye hesabınıza taşıyabilir veya banka borçlarınızı azaltabilirsiniz.

Güçlü nakit akış tahmini, önceliklerinizi değerlendirebilmenizi sağlar.

Kilit tedarikçilerinizin ve müşterilerinizin koruma alanınız dahilinde olduğundan ve bu krizde tarafınızdan desteklendiğinden emin olun.

Daha az çekirdek, kârlı çıktıya odaklanarak, biraz daha farklı bir iş ancak daha sağlıklı bir sonuç ve daha güvenli bir müşteri tabanı ile sonuçlanabilir.

Bu belirsizlik ortamının en ihtiyatlı tavsiyesi, işinizi uygun olduğu yerde basitleştirmektir. 

Daha az öz kârlı çıktılara odaklanılarak, biraz daha farklı bir işletme yapısına dönüşmüş ancak sağlıklı bir tabana oturmuş ve daha sadakatli bir müşteri profili içeren yapıyla iyi bir sonuç elde edilebilir.

Nakit pozisyonunuzu güçlendirme konusunda daha fazla bilgi almak için Grant Thornton danışmanınızla görüşün.