article banner
MAKALELER

Almanya Maliye Bakanlığı COVID-19 etkilerini azaltmaya yönelik destek paketi açıkladı.

Almanya’da Son Ekonomik Gelişmeler - 130 Milyar Euro’luk Yeni Destek Paketi Açıklandı

Almanya Maliye Bakanlığı, 03.06.2020 tarihinde, COVID-19 salgını dolayısıyla 130 Milyar Euro’luk yeni destek paketini açıkladı. Almanya Türkiye çalışma masası olarak detayları aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

KDV Oranı Düşürüldü

Almanya’da %19 olarak uygulanan Katma Değer Vergisi (Mehrwertsteuer) 01.07.2020 – 31.12.2020 tarihleri arasında geçerli olmak üzere %19 yerine %16 olarak hesaplanacaktır. Temel gıda maddeleri için belirlenen %7’lik KDV oranı ise yine aynı tarihlerde %5 olarak uygulanacaktır.

Sosyal Sigorta Kesintileri

Corona krizinin bir sonucu olarak, tüm sosyal güvenlik sistemlerinde harcamalar artmakta ve kısa calışma sürelerine geçildiği için sosyal sigorta gelirleri azalmaktadır. Sosyal güvenlik primleri sübvansiyonlar desteğiyle maksimum %40 oranında dengelenecektir. "2021 Yılı Sosyal Garanti" maliyetinin 2020 yılı için 5,3 milyar Euro olarak gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Bu tedbirin çalışanların net gelirini korumak amaçlı tasarlandığı belirtilmiştir.

Otomotiv Sektörü – Elektrikli Araç Teşvikleri

Otomotiv sektöründe, 2020 yılı sonuna kadar kanunen uygulanacak olan elektrikli araç teşvikleri bu kapsamda 2021 yıl sonuna kadar uzatılmıştır. Maksimum 40.000 Euro bedele kadar elektrikli araç alış fiyatlarına uygulanan ve çevre bonusu olarak nitelendirilen indirimler ise 3.000 Euro’dan 6.000 Euro’ya çıkartılmıştır. Destek paketi kapsamında, otomotiv sektöründe üretici şirket’lerin AR-GE faaliyetleri ve elektrikli araç projeleri icin 2,5 Milyar Euro’luk bir bütçe ayrılmıştır.

Elektrik Abonelikleri

Gerek iş yeri ve sanayilerde, gerekse konutlarda kullanılan ve halihazırda kilowat fiyatı 6,76 Cent olan elektrik fiyatları 2021 yılı için 6,50 Cent ve 2022 yılı için 6,00 Cent olarak uygulanacaktır.

İthalat Satış Vergisi 

Almanya’daki şirketlere, Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren şirketler ile eşit bir rekabet ortamı sağlayabilmek amaçlı ithalat satış vergisi vadesi bir sonraki ayın 26’sına kadar ertelenmiştir. Bu karar ile şirketlere 5 Milyar Euro’luk likidite sağlanacaktır.

Şirketler ve Teknolojik Yatırımlar

Kriz dolayısı ile satışları ciddi oranda azalmış olan şirketlerin karşılaşabileceği bir iflas dalgasını önleme amaçlı, küçük ve orta ölçekli şirketlere ’Köprü yardımı’ olarak nitelendirilen 25 Milyar Euro’luk bir destek planlanmıştır. Bu bütçe ek destek olarak 01.06.2020 – 31.08.2020 tarihleri arasında oteller/restoranlar, kulüpler/barlar, seyahat acenteleri yanı sıra alt liglerdeki spor kulüpleri için sağlanacaktır ve sabit işletme maliyetleri 150.000 Euro’ya kadar geri ödenerek uygulanacaktır.       

Destek Paketi kapsamında ayrıca, Kurumlar Vergisi Kanunu‘nun modernize edilmesi ve geleceğin teknolojilerine daha fazla yatırım yapılması da söz konusudur.

Almanya Maliye Bakanlığı Destek Paketi Bildirisi: Destek Paketi - Almanya Maliye Bakanlığı (Bundesfinanzministerium)

Detaylar için ulaşabileceğiniz Almanya Turkish Desk uzmanlarımız:

Paul Forst ve Havva Elgay