article banner
Makaleler

Türk yatırımcılar Almanya’ya yöneliyor.

Warth & Klein Grant Thornton Almanya'nın Vergi Hizmetleri Başkanı ve Türkiye Masası Lideri Paul Forst, Almanya’daki Türk yatırımcıların son dönem faaliyetlerine ilişkin gözlemlerini paylaştı.

  • Almanya’daki Türk yatırımcılarla ilgili gözlemleriniz neler?

Almanya'ya gelen Türk yatırımcılar, genellikle daha aktif şekilde ihracat yapabilmek için geliyor. Almanya, Türk nüfusu yüksek bir ülke ve yatırımcılara geniş bir pazar sunuyor. Gözlemlerimiz olumlu ve bu sadece Almanya için geçerli değil, Türk iş adamları uluslararası piyasalara akın edip yatırımda bulunuyorlar.

  • Türk yatırımcılar ile diğer ülkelerden gelen yatırımcıların arasındaki gözlemlediğiniz en büyük farklar nelerdir?

Bizim gözlemlediğimiz en büyük fark, Türk yatırımcıların girişimci ruh ile geldikleri yönünde. Güçlü kişisel temaslar ve aynı zamanda kültür anlayışı burada büyük bir rol oynamaktadır. 

  • Özellikle Türk yatırımcıların Almanya'da karşılaştığı zorluklar nelerdir?

Bizim gözlemimize göre, Türk ürünlerinin yurtdışında karşılaştığı en büyük zorluklardan birisi, ürün ve hizmet kalitesi hakkındaki önyargı ama Türk ürünlerinin kalitesinin ne kadar iyi olduğu anlaşılıp,  girişimcilerin ne kadar yenilikçi olabileceklerini fark edilince takdir görüyorlar ve önyargı yerini iş fırsatlarına bırakıyor. 

  • Türk yatırımcılara nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Türkiye'den Almanya'ya ve Almanya'dan Türkiye'ye yatırımda bulunmak isteyen iş adamlarımız için, Türk-Alman Ülke Masamızı kurduk ve sadece Düsseldorf'ta Türk kökenli 30 kişilik bir ekibe sahibiz. Almanya´da 10 lokasyonumuz bulunuyor ve her bir ofisimizde Türk kökenli ekibimiz ile hizmetlerimizi Türkçe sunabilecek geniş bir kapasiteye sahibiz. Ayrıca, Grant Thornton Türkiye ile düzenli temas halindeyiz ve her iki ülke ekiplerinin muntazam iş birliği ile hizmetlerimizi sunuyoruz.
Ayrıca, Warth & Klein Grant Thornton Almanya olarak vergi danışmanlığı, bağımsız denetim, finansal hizmetler ve Mergers & Acquisitions hizmetlerimiz ile Türk yatırımcılarının ihtiyaç duyabileceği tüm konularda geniş hizmet kapasitesine sahibiz. 
Sadece rutin olarak çalışmakla kalmıyor, yatırımcılarımıza yol gösteriyor ve faaliyet gösterdikleri sektörlere ilişkin uzmanlığımızla başarılı bir şekilde büyümelerini sağlıyoruz. Networking platformlarına davet edip, kendileri için faydalı olacak bağlantılar kurmalarına destek veriyoruz. 

  • 2019 için beklentileriniz nedir?

Son zamanlarda Türk yatırımcılar tarafından en çok sorulan konu Mergers & Acquisitions hizmetlerimiz oldu ve Almanya'da şirket kuruluş talepleri aldık. Bu durum sadece Warth & Klein Grant Thornton Almanya olarak bizim gözlemlerimiz olarak kalmıyor. Bağlantıda olduğumuz ticaret odaları tarafından da onaylanıyor ve 2019 için beklentimiz son derece pozitif.

Paul Forst Hakkında: Warth & Klein Grant Thornton Almanya'nın Vergi Hizmetleri Başkanı'dır. Türk – Alman Ülke Masasının kuruluşunda aktif rol oynamıştır. Yeminli Mali Müşavir ve Bağımsız Vergi Uzmanı olarak 25 yıla aşkın tecrübeye dayanan bilgisi ile şirketlere danışmanlık hizmetleri vermektedir. Uzmanlık alanları, uluslararası vergi danışmanlığı, şirket yapılandırmaları ve Mergers & Acquisitions konularıdır.